Tablica manipulacyjna

sam_6170-kopiaPrzedstawiam Wam wytwór twórczej pracy rodziców pewnego niedzielnego poranka 🙂

Tablicę manipulacyjną wymyśliłam już dość dawno, jednak ciągle nie mogliśmy się zorganizować, żeby ją zrobić. W końcu jednak nadszedł ten czas, decyzję przyspieszyły poszukiwania kluczy (jedynych) do komody, którymi nasz dwulatek koniecznie musiał się bawić..(ostatecznie udało się je odszukać):)

Idea tablicy manipulacyjnej urzekła mnie od samego początku kiedy o niej przeczytałam zgłębiając tajniki pedagogiki montessoriańskiej (kilka lat studiów powoli owocują;)). Maria Montessori- więcej o tej metodzie- tutaj.

Nasza tablica nie jest do końca zgodna z założeniami Montessori. Wszystkie czynności powinny być pogrupowane tzn. jeśli chodzi o zamykanie/zapinanie itd. to jedynie dokładnie te rzeczy powinny znaleźć się na desce. U nas pojawiły się dodatkowo szczotka i obrotowe kółko. Zwyczajnie uznaliśmy, że to są dość ciekawe przedmioty, którymi nasz Maluch może się zainteresować. I ja we wszystkim należy zachować rozsądek i ufać intuicji, więc w naszej tablicy są też odstępstwa od reguły.

Tak więc, ze zbieranych już od jakiegoś czasu rzeczy zaczęliśmy tworzyć zabawkę da naszego małego Mężczyzny.

Samo robienie było już dla Syna ogromnym przeżyciem tego dnia 🙂 opowiadał, że kręcił z Tatą śruby 🙂

tab

Tak wygląda nasza tablica w całej okazałości:

sam_6157-kopia-2

Ruchy manipulacyjne Syn może ćwiczyć zamykając, obracając, przesuwając..

Na naukę wiązania butów być może jeszcze trochę za wcześnie ale na oswajanie się z tą czynnością z pewnością to dobry sposób

sam_6143

Syn był zachwycony nową zabawką. Po raz kolejny przekonaliśmy się z Mężem, że nie koniecznie drogie, kolorowe i nowoczesne zabawki dają radość naszym dzieciom. Liczy się przede wszystkim czas z nimi spędzony. Natomiast tablica ma ten walor, że nie tak łatwo się nią znudzić i Syn zajmuje się nią bardzo chętnie. I być może kiedy nasza młodsza Gwiazda troszkę podrośnie zrobimy kolejną odkrywczą tablicę 🙂

sam_6133

Tutaj przedstawiam Wam kilka prac, na których również my się wzorowaliśmy 🙂 (Kopalnia inspiracji do twórczej zabawy i nauki z dziećmi- polecam!)

  1. Dzieci są ważne
  2. Co Mama Myśli
  3. Moje Dzieci Kreatywnie
  4. Zainspiruj Malucha
  5. Kreatywny Maks

Mam na imię Ola. Jestem żoną fantastycznego Męża i mamą dwóch najcudowniejszych Szkrabów- Michałka i Helenki 🙂
0 comments
  1. Super! Mam nadzieję, że nam też uda się coś podobnego stworzyć 🙂

  2. Koniecznie podeślij zdjęcie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *